تاریخچه پخش زنده تصویربرداری هوایی با پهپاد در سازمان صدا و سیما ج.ا.ا

تقریبا می توان گفت سازمان صدا و سیما خیلی دیر از پهپادها در حوزه تصویربرداری هوایی استفاده کرده است. در این نوشته به تاریخچه شروع اولین پروژه های تصویربرداری هوایی و پخش زنده این تصاویر از طریق سازمان صدا و سیما خواهیم پرداخت.

خدمات تصویربرداری هوایی زنده هلی شات استادیوم آزادی دربی مسابقه فوتبال استقلال و پرسپولیس
سال ۹۶ آقای ماهر از ترابری هوایی سازمان صدا و سیما در حال آماده سازی کوادکوپترهای اینسپایر ۲ برای پوشش زنده دربی استقلال و پرسپولیس در استادیوم آزادی تهران

اولین پروژه های تصویربرداری هوایی به صورت رسمی و حرفه ای از سال ۹۵ در سازمان صدا و سیما و واحد ترابری هوایی این سازمان کلید خورد. سازمان صدا و سیما در سال ۹۵ از سری فانتوم ۴ پرو برای پوشش تصویربرداری هوایی برنامه ها و پروژه های خود استفاده کرد. در این سال آقای مهندس مجتبی سیاه تیری از سازمان صدا و سیما یک دستگاه کوادکوپتر فانتوم ۴ پرو را از شرکت نگاه آسمان خریداری نمودند.

کوادکوپتر فانتوم 4 پرو هلی شات
کوادکوپتر فانتوم ۴ پرو

در سال ۹۶ از واحد ترابری هوایی آقایان ماهر و علیرضایی بعد از فعالیت های گسترده و بنیادین در این واحد تصمیم به خرید پهپادهای روز دنیا برای پوشش برنامه های آرشیوی و زنده این سازمان گرفتند.

کوادکوپتر مویک پرو، کوادکوپتر فانتوم ۴ پرو و هگزاکوپتر ماتریس ۶۰۰ از اولین پهپادهای سازمان صدا و سیما و واحد ترابری هوایی این سازمان بود. البته سازمان صدا و سیما در سال های قبل نیز از یک هگزاکوپتر مونتاژی با ایرفریم شرکت تاروت و کنترل پرواز ووکونگ ام شرکت Dji نیز برای پوشش تصویری برنامه های خود استفاده نموده بود اما به هر شکل آن تجهیزات پاسخگوی نیاز این سازمان نبود.

خدمات هلی شات با اینسپایر 2
کوادکوپتر اینسپایر ۲ و اینسپایر۱ آماده پرواز در استادیوم آزادی برای پوشش زنده شهرآورد سرخابی

در سال ۹۶ بعد از چندین جلسه مشاوره ای مسئولین واحد ترابری با شرکت فناور بال گستر نگاه آسمان این سازمان به ۵ دستگاه کوادکوپتر اینسپایر ۲ با سیستم دوربین و گیمبال Zenmuse X5S که قابلیت تعویض لنز را داشت مجهز گردید. این تجهیز را می توان حرفه ای ترین و کامل ترین تجهیز سازمان صدا و سیما به جدیدترین تجهیزات تصویربرداری هوایی با قابلیت پخش زنده تلویزیونی نامید.

در این سال اتفاقات بسیار خوبی با همکاری واحد ترابری سازمان صدا و سیما و شرکت نگاه آسمان شکل گرفت. در سال ۹۶ برای اولین بار در استادیوم آزادی تهران از کوادکوپتر های اینسپایر ۲ برای پوشش تصویربرداری هوایی زنده یک مسابقه فوتبال استفاده شد و شهرآورد استقلال و پرسپولیس با تصاویر هوایی زیبای استادیوم آزادی بر روی آنتن زنده شبکه سوم سیما رفت.

تصویربرداری هوایی از استادیوم آزادی
محمد چیتگرها ازشرکت نگاه آسمان در حال تصویربرداری هوایی از مسابقه فوتبال استقلال و پیروزی سال ۹۶

اینسپایر ۲ یک کوادکوپتر حرفه ای و ایمن دارای بازوهای تاشونده و دوربین ۲۴ مگاپیکسل با قابلیت ضبط ۴K و Full HD با یک استابلایزر سه محوره بود. اینسپایر ۲ قابلیت پخش زنده و دارای خروجی HDMI و قابلیت تعریف رزولوشن خروجی مناسب SNG صدا و سیما بود. این کوادکوپترحرفه ای توسط دو اپراتور به صورت مجزا هدایت دوربین با یک اپراتور و هدایت پرنده با یک اپراتور دیگر صورت می گرفت.

هلی شات ورزشگاه آزادی سازمان صدا و سیما
تیم پروازی ترابری هوایی در سال ۹۶ (محمد چیتگرها از شرکت نگاه آسمان و آقایان ماهر و علیرضایی از بخش ترابری هوایی سازمان صدا و سیما ج.ا.ا)

مهمترین پروژه های ملی سازمان صدا و سیما در پخش زنده هوایی با پهپاد در سال های ۹۶ و ۹۷

در سال های ۹۶ و ۹۷ پروژه های پخش زنده و پوشش تصاویر هوایی زنده بسیاری با همکاری دو جانبه و تنگاتنگ شرکت نگاه آسمان و سازمان صدا و سیمای ج.ا.ا با موفقیت انجام گردید.

پخش زنده دو شهرآورد (دربی) استقلال و پرسپولیس که کلیدترین لحظات پخش زنده این رویداد ورزشی مهم ایران به تصاویر زنده ربات پرنده اختصاص یافت.

پخش زنده جشن قهرمانی پرسپولیس در ورزشگاه آزادی یکی دیگر از پروژه های فاخر پخش زنده صدا و سیما بود.

پخش زنده راهپیمایی روز قدس و راهپیمایی ۲۲ بهمن در سال های ۹۶ و ۹۷ نیز از بهترین پروژه های پخش زنده هوایی بود.

پخش زنده هوایی با کوادکوپتر و پهپاد در مراسم تشییع شهید حججی از ماندگارترین پروژه های پخش زنده هوایی بود که در نوع خودش کم سابقه بود. استفاده از پهپاد و پخش زنده تصاویر اخذ شده با پهپاد به مدت بیش از ۱۰ دقیقه بر روی آنتن زنده شبکه های تلویزیونی از ویژگی های این پروژه بود.

در سال ۹۸ نیز سازمان صدا و سیما به جدیدترین پهپادهای تصویربرداری هوایی با قابلیت پخش زنده از سوی شرکت نگاه آسمان تجهیز شد. در این سال تعداد ۶ دستگاه پهپاد مویک ۲ پرو با ریموت کنترل اسمارت تحویل این سازمان گردید.

یگان پهپادی سازمان صدا و سیما ج.ا.ا

هم اینک در طول سالهای فعالیت بخش یا واحد ترابری هوایی سازمان صدا و سیما این سازمان دارای انواع پهپادهای تصویربرداری با قابلیت پخش زنده هوایی است.

یگان پهپادی این سازمان هم اینک دارای کوادکوپتر های هگزاکوپتر مونتاژی تاروت و ماتریس ۶۰۰ است که معمولا از این دو وسیله استفاده نمی شود. کوادکوپترهای حرفه ای اینسپایر ۲ و مویک ۲ پرو به همراه کوادکوپتر فانتوم ۴ پرو متداول ترین پهپادهایی هستند که سازمان صدا و سیما از آنها برای پخش زنده و پوشش هوایی پروژه های ملی خود استفاده می کند.

پروژه تصویربرداری هوایی در سال ۹۹ مراسم تشییع شهید سلیمانی

در جدیدترین پروژه ملی این سازمان در سال ۹۹ در مراسم تشییع و وداع با پیکر شهید سلیمانی در تهران در چندین نقطه تیم های هوایی سازمان صدا و سیما توسط انواع پهپادهای تصویربردار به پوشش زنده هوایی این مراسم با شکوه پرداختند.

این مطالب رو هم پیشنهاد می‌کنیم ببینید

درباره نویسنده: محمد چیتگرها

فعال در حوزه پهپادهای غیر نظامی و مدیرعامل شرکت فناور بال گستر نگاه آسمان یکی از شرکت های فعال در حوزه تولید و عرضه انواع پهپادهای غیر نظامی در ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *