ممنوعیت استفاده از پهپاد توسط پلیس فرانسه

مویک ۲ اینترپرایز پهپاد استفاده شده توسط پلیس

پلیس فرانسه از پهپادهای سایز کوچک که مجهز به دوربین با قابلیت زوم و بلندگو (اسپیکر) پخش کننده صدا است برای نظارت بر تجمعات مردمی استفاده می کند. پلیس توسط دوربین با قابلیت زوم از مردم و چهره های آنان فیلم و عکس گرفته و توسط بلندگوی نصب شده در قسمت جلوی این پهپاد هشدارهای صوتی را اطلاع رسانی و پخش می کند. مویک ۲ زوم اینترپرایز که محصول شرکت Dji است و تا قبل از این نیز توسط شرکت نگاه آسمان در ایران قابل عرضه بوده است یکی از مدل پهپادهای به کار گرفته شده توسط پلیس فرانسه است.

به گزارش یورو نیوز فارسی، شورای دولتی فرانسه، بالاترین دادگاه اداری این کشور، برای دومین بار در یک سال استفاده پلیس از پهپادهای نظارتی را ممنوع اعلام کرد.

این مرجع عالی قضایی روز سه‌شنبه با صدور یک رای پرواز پهپادهای پلیس برای نظارت بر تجمعات مردمی را ناقض قوانین بنیادین و آزادی‌های اساسی توصیف کرد.

نقض آزادی بیان و حق شرکت در تجمعات مردمی قانونی دلیل ممنوعیت به کارگیری پهپادها توسط پلیس فرانسه

در ماه مه سال ۲۰۲۰ و پس از پایان قرنطینه موج نخست شیوع ویروس کرونا، شواری دولتی در پرونده شکایت از پلیس پاریس به‌دلیل استفاده از پهپاد برای نظارت بر رعایت فاصله اجتماعی و موازین بهداشتی، با صدور یک دستور موقت به فرمانداری پایتخت دستور تعلیق استفاده از پهپادها را داده بود.

فرمانداری پاریس و به‌ویژه رئیس پلیس پایتخت، به منظوردور زدن این حکم، دقت دوربین‌های پهپادها را برای عدم شناسایی چهره افراد، کاهش داده بود. دیدیه للمان، فرمانده نه چندان خوشنام پلیس پاریس هدف اصلی این حکم به شمار می‌رود.

استفاده از کوادکوپتر و پهپاد توسط پلیس

شورای دولتی فرانسه با ناچیز دانستن این تغییر در حکم نهایی خود، استفاده پلیس از پهپاد برای نظارت بر هرگونه جمعیت و تجمعی را ممنوع اعلام کرد.

این حکم، ضربه دیگری به قانون جنجالی امنیت ملی هم به شمار می‌رود. لایحه این قانون نیروهای انتظامی را در شرایط خاص و برای حفظ نظم عمومی مجاز به استفاده از پهپادها، بدون کسب مجوز قضایی می‌کرد.

این مطالب رو هم پیشنهاد می‌کنیم ببینید

درباره نویسنده: محمد چیتگرها

فعال در حوزه پهپادهای غیر نظامی و مدیرعامل شرکت فناور بال گستر نگاه آسمان یکی از شرکت های فعال در حوزه تولید و عرضه انواع پهپادهای غیر نظامی در ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *