شناسایی مناطق ممنوعه در پرواز پهپادها

یک هدایت کننده یا به اصطلاح خلبان پهپاد باید قبل از پرواز، منطقه یا فضایی که در آن قصد پرواز دارد را از نظر ممنوعیت هایی پروازی بررسی نماید. برای کسب اطلاع در خصوص شرایط مناطقی که در آن قصد پرواز دارید داشتن نقشه اطلاعات پروازی و همچنین نحوه قرائت و خواندن آن نقشه بسیار مهم و حیاتی است.

معرفی وب سایت Map.XED.ir

در وب سایت Map.XED.ir شما نقشه کشور عزیزمان ایران را خواهید دید که بر روی قسمت های مختلف آن علامت های بسیار زیادی به اشکال مختلف همراه با اعدادی درج گردیده است. برای خواندن این نقشه نیاز به دانستن معنی و مفهوم این اعداد و علامت ها هستید. ما در ادامه برخی از مهمترین علائم را تعریف خواهیم کرد.

راهنما و معرفی الفبای هوانوردی در پرواز با پهپادها

آشنایی و معرفی الفبای هوانوردی برای تشخیص مناطق ممنوعه پرواز در پهپادها

الفبایی که در تصویر بالا (منبع تصویر) در وب سایت هوابرد (شرکت نگاه آسمان) مشاهده می کنید در دهه ۵۰ میلادی توسط ایکائو (سازمان بین المللی هوانوردی غیر نظامی) یا به اصطلاح انگلیسی International Civil Aviation Organization تهیه شده است. در این جدول ۲۶ حرف انگلیسی هر کدام با یک عبارت مشخص شده اند برای مثال اگر در جدول حرف P را مشاهده نمایید در قسمت زیرین آن عبارت papa درج شده است. دلیل استفاده هر حرف با یک عبارت، جلوگیری از اشتباه تلفظ هر حرف است. برای مثال ممکن است در مکالمات هوانوردی در تلفظ حروف به دلایل مختلف اشتباهاتی صورت گیرد به همین جهت از عبارات برای رساندن منظور برای هر حرف در این جدول استفاده می شود.

راهنمای علائم و علامت های سامانه Map.XED.ir

اگر در این وب سایت مشاهده و بررسی نمایید معمولا با علائم و علامت های مشخص شده در تصویر زیر روبرو خواهید بود. ما آنها را برای شما مشخص نموده ایم. لطفا ابتدا بر روی تصویر زیر کلیک کنید و سپس ادامه محتوا را با نگاه کردن بر روی تصویر مطالعه کنید.

راهنمای مناطق ممنوعه پرواز پهپاد و ربات پرنده و کوادکوپتر
برای مشاهده سایز اصلی بر روی عکس کلیک کنید

تشخیص فرودگاه نظامی و غیر نظامی

فرودگاه های نظامی در این نقشه با دو دایره مشخص شده است که یک دایره در دایره دیگریست.
فرودگاه های غیر نظامی نیز با یک دایره که در هر ربع آن یک خط تداعی کننده ساعت مشخص شده است.

منطقه با حریم هوایی فرودگاهی

منطقه فرودگاهی Airport نیز با یک دایره که در درون آن یک دایره کوچک با یک شش ضلعی تعریف شده است. در این مناطق که حریم هوایی فرودگاه هاست برای پرواز باید با برج مراقبت هماهنگی لازم را انجام داد. همچنین ممکن است یک منطقه هم منطقه فرودگاهی و هم فرودگاه غیرنظامی باشد که علامت ها و علائم آن نیز در یکدیگر تلفیق شده است. در آخرین علامت در شکل زیر (قسمت راست) علامت پایگاه نظامی و فرودگاه نظامی را مشاهده می نمایید. برای مثال اگر در نقشه نگاه کنید پایگاه هوایی شهید نوژه همدان (پایگاه سوم شکاری) با این علامت مشخص شده است.

منطقه پروازی کاملا ممنوع برای پهپادها

در منطقه PAPA که به رنگ بنفش مشخص شده است، معرف مناطقی ست که پرواز در آنجا به کلی ممنوع بوده و این مناطق توسط پایگاه پدافند هوایی به صورت دائم پایش، رصد و محافظت می گردد.

منطقه پرواز محدود با مجوز قبلی

در منطقه ROMEO که به رنگ آبی مشخص شده است، معرف مناطقی ست که پرواز محدود بوده و تنها با مجوز قبلی قابل انجام است. در این مناطق معمولا مکانهای حساس و مهم وجود داشته و توسط پایگاه پدافند هوایی نیز رصد و محافظت می گردد.

مناطق خطرناک برای پرواز پهپاد

در منطقه DELTA که به رنگ نارنجی مشخص شده است، معرف مناطقی ست که پرواز در آنجا خطرناک است و عموما در این مناطق رزمایش ها و میادین تیر وجود داشته و آزمایش تجهیزات نظامی انجام میگیرد. مجوز پرواز در این مناطق باید از سازمان یا نهادی که مالکیت آن حریم هوایی را بر عهده دارد دریافت شود.

مناطق هشدار پرواز احتمالی

در منطقه CHARLIE که به رنگ سبز مشخص شده است، معرف مناطقی ست که باید برای پرواز در آنجا احتیاط کرد. این مناطق دارای هشدار پرواز احتمالی بوده و در صورت پرواز با پهپاد در این منطقه علاوه بر احتیاط و دقت باید در ارتفاع پایین پرواز را انجام داد.

تهیه و تنظیم: محمد چیتگرها (شرکت نگاه آسمان)
کمک گرفته شده از این منابع:
محتوای انگلیسی سایتها و مطالب ایرانی در این خصوص (مرکز ساماندهی پهپادها)

این مطالب رو هم پیشنهاد می‌کنیم ببینید

درباره نویسنده: محمد چیتگرها

فعال در حوزه پهپادهای غیر نظامی و مدیرعامل شرکت فناور بال گستر نگاه آسمان یکی از شرکت های فعال در حوزه تولید و عرضه انواع پهپادهای غیر نظامی در ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *