ثبت پهپاد و دریافت پلاک و مجوز

ما در حوزه پهپادهای غیر نظامی که عموما پهپادهای شرکت Dji است، دو اصطلاح رایج داریم که شفافیت در این دو مورد پاسخگوی سوالات بسیاری از عزیزان و استفاده کنندگان در این حوزه است.

۱. ثبت پهپاد یا صدور سند و پلاک پهپاد که به آن شناسنامه هم گفته می شود. (انجام این مورد الزامی ست)
۲. مجوز موقت پرواز (طبق قوانین انجام این مورد هم الزامی ست)

توضیحات کامل در خصوص سند و پلاک پهپاد و کوادکوپتر در ایران

۱. سند و پلاک و یا شناسنامه پهپاد برای کلیه پهپادها الزامی ست و شخص خریدار و دارنده پهپاد باید بعد از خرید خود از شرکت های مجاز و معتبر این حوزه نسبت به تهیه آن اقدام نماید. این مورد را باید مستقلا خودتان از طریق سامانه های زیر اقدام نمایید. در صورتی که تهیه سند و پلاک را به شرکت فروشنده واگذار کرده اید از نظر ما کارتان را پیچیده کرده اید و واسطه ای را بین خود و سامانه های صادر کننده سند و پلاک ایجاد کرده اید. توصیه می کنیم این مورد را خودتان مستقیم انجام دهید و برای پر کردن فیلدهای ثبت نام در سامانه ها از شرکت فروشنده کمک بگیرید.

دریافت سند و پلاک پهپاد از سازمان هواپیمایی کشوری

طبق مصوبه ها و بخش نامه های صادر شده توسط سازمان های تصمیم گیر این حوزه و همچنین نامه منتشر شده در سایت سازمان هواپیمایی کشوری، تنها ارگان صادر کننده سند و پلاک پهپاد، سازمان هواپیمایی کشوری معرفی شده است. شما باید از طریق وب سایت UAS.cao.ir نسبت به ثبت نام برای تهیه سند و پلاک پهپاد اقدام نمایید. هم اکنون به دلایلی این فرآیند در سازمان هواپیمایی کشوری به طول خواهد انجامید که مدت زمان آن و چرایی این فرایند زمان بر و طولانی در سازمان هواپیمایی کشوری از دایره پاسخگویی ما خارج است و در این مورد باید خود شما عزیزان تماس گرفته و پیگیر این مورد باشید.

سازمان هواپیمایی کشوری مرجع صادرکننده مجوز، سند، پلاک و شناسنامه پهپاد و کوادکوپتر در ایران

اسکرین شات از سایت سازمان هواپیمای کشوری که خود را به عنوان صادر کننده رسمی مجوز معرفی کرده است. (بهمن ۹۹)

مدارک لازم برای صدور و گرفتن پلاک پهپاد و کوادکوپتر مویک و فانتوم و ثبت هلی شات

اسکرین شات از سامانه سازمان هواپیمایی کشوری بهمن ۹۹


دریافت سند و پلاک از مرکز ساماندهی پهپادها

از سوی دیگر مرکزی به نام مرکز سازماندهی پهپادها که ریشه شکل گیری آن به اتحادیه صنایع هوایی و فضایی ایران و کارگروه پهپاد این اتحادیه می رسد، از طریق سامانه UAVregister.ir نیز در این حوزه اقدام به صدور سند و پلاک می نماید. در این مرکز شما می توانید به صورت آنلاین دوره قوانین و مقررات را طی نمایید و طبق یک فرآیند مشخص سند و پلاک پهپاد خود را دریافت نمایید. شایان ذکر است اولین فعالیت های مربوط به ساماندهی حوزه پهپادهای غیر نظامی نیز از کارگروه پهپاد این اتحادیه شکل گرفت و آغاز شد. 

مدارک لازم برای پلاک اخذ هلی شات از مرکز ساماندهی پهپادها

اسکرین شات از سامانه مرکز ساماندهی پهپادها (بهمن ماه ۹۹)

برای ورود به دو سامانه بالا باید VPN و فیلترشکن خود را خاموش کنید.

در تیرماه ۱۴۰۰ طی فراخوان رسمی از سوی سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری، ثبت پهپاد و صدور پلاک برای پهپادها تنها از سوی سازمان هواپیمایی کشوری صورت می گیرد و صدور پلاک از هر سازمان یا مرکز دیگر فاقد اعتبار و غیر قانونی است.

فراخوان ثبت پهپادها از سوی سازمان هواپیمایی کشوری


برای سند و پلاک پهپاد چه کار کنیم؟

وارد سامانه UAS.cao.ir سازمان هواپیمایی کشوری شده و ثبت نام نمایید.

آموزش ثبت نام در سامانه سازمان هواپیمایی کشوری، ثبت پهپاد و دریافت پلاک


مدارک و شرایط دریافت سند و پلاک پهپاد

برای دریافت سند، پلاک و شناسنامه پهپاد و ثبت آن نیاز به مدارک خرید پهپاد از شرکت های معتبر این حوزه دارید.

حتما در دوره آموزش اپراتوری و خلبانی پهپاد نیز شرکت نمایید و نسبت به آموزش اصولی پهپاد خود اقدام نمایید. شرکت در این دوره فعلا برای صدور سند و پلاک الزامی نیست ولی بسیار مفید و کاربردی خواهد بود.

هدف نگارنده این متن توضیح کامل نسبت به فضای فعلی موجود در این حوزه است و خواننده این محتوا باید خود صحت و سقم موارد فوق را شخصا بررسی و در صورت صلاحدید و تمایل خود اقدام نماید و نگارنده در این خصوص هیچ گونه مسئولیتی ندارد.


دریافت مجوز پرواز پهپاد

۲. از سوی دیگر به صورت قانونی پرواز در فضای شهری با پهپادها به صورت کامل ممنوع است. در صورت پرواز در فضاهای شهری حتما باید در تهران از قرارگاه ثارالله مجوز موقت پرواز تهیه نمایید و در شهرستان ها نیز از شورای تامین فرمانداری ها این مجوز را بگیرید. گفتنی است دریافت مجوز موقت پرواز تنها از طریق نامه نگاری از سوی شخصیت حقوقی با ذکر دلیل پرواز با ارگان های نام برده میسر است و خارج از این رویه پاسخی را دریافت نخواهید کرد.

همچنین می توانید با مطالعه محتواهای زیر نسبت به مناطق ممنوع اطلاعات کسب نمایید و قبلا از پرواز فضای پرواز خود را از نظر ممنوعیت های پرواز بررسی نمایید.

شناسایی مناطق ممنوعه پرواز به کمک سایت Map.xed.ir
معرفی مناطق ممنوعه پرواز شرکت Dji


خلاصه موارد در خصوص مجوزهای پرواز با پهپاد

در صورت تمایل می توانید در دوره های آموزشی شرکت نگاه آسمان یا دیگر مراکز معتبر و مجاز شرکت نمایید.
با توجه به توضیحات فوق حتما اقدام به ثبت پهپاد و تهیه سند و پلاک نمایید.
در حمل و نقل پهپاد خود از گیت های فرودگاهی درصورتی که برنامه کاری دارید اقدام به نامه نگاری با پلیس فرودگاه نمایید و نامه خود را به همراه داشته باشید. مضمون نامه معرفی نامه اشخاص و پهپادهایی که به همراه شماست با درج جزئیات آن باشد.
همیشه سند خرید یا فاکتور خرید پهپاد خود و همچنین مدارک شناسایی هویتی و سند و پلاک پهپاد را به همراه داشته باشید.
حتما قبل از پرواز با پهپاد به دقت فضای پیرامونی خود را بررسی نمایید
از پرواز در فضاهای حساس، خاص و شلوغ پرهیز کنید.
در صورت پرواز در فضاهای شهری حتما اقدام به دریافت مجوز پرواز از سازمان های مرتبط که در بالا توضیح داده شد، نمایید.


سخن پایانی …
سعی خواهیم کرد محتوای فوق را با توجه به فضای فعلی این حوزه با گذشت زمان بروز رسانی کنیم. این محتوا و درج قوانین و مقررات اعلامی در این متن مربوط است به مرداد ماه ۱۴۰۰. در صورتی که این محتوا را در زمان های دیگر می خوانید در خصوص صحت و سقم آن و برقراری قوانین و مطالب درج شده، مستقیما خودتان تحقیق کنید و صحت و سقم آن را بررسی نمایید. (در این خصوص هیچ گونه مسئولیتی بر عهده نگارنده و نویسنده این محتوا و درگاه منتشر کننده نمی باشد.)

این مطالب رو هم پیشنهاد می‌کنیم ببینید

درباره نویسنده: محمد چیتگرها

فعال در حوزه پهپادهای غیر نظامی و مدیرعامل شرکت فناور بال گستر نگاه آسمان یکی از شرکت های فعال در حوزه تولید و عرضه انواع پهپادهای غیر نظامی در ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *