دوربین Zenmuse P1 + معرفی و مشخصات فنی

معرفی دوربین Zenmuse P1 برای نقشه برداری هوایی با پهپاد

Zenmuse P1 از خانواده سیستم های دوربین و گیمبال Zenmuse شرکت Dji است. Zenmuse P1 یک دوربین فول فریم انعطاف پذیر و قدرتمند برای نقشه برداری هوایی و فتوگرامتری است.

Zenmuse P1 سطحی نو و جدید در نقشه برداری هوایی

دوربین Zenmuse P1 دارای یک سنسور فول فریم ۴۵ مگاپیکسلی با لنزهای قابل تعویض فیکس است که بر روی یک استابلایزر ۳ محوره نصب شده است. این دوربین برای کاربری نقشه برداری هوایی و فتوگرامتری طراحی شده است. دوربین پی ۱ کارایی و دقت در ارائه خدمات نقشه برداری با پهپاد و فتوگرامتری پهپاد مبنا را به یک سطح کاملاً جدیدی ارتقاء داده است.

مشخصات و معرفی دوربین نقشه برداری هوایی با پهپاد ماتریس 300 RTK دوربین Zenmuse P1
مهمترین ویژگی های دوربین نقشه برداری هوایی زنمویس پی ۱

مشخصات دوربین جدید نقشه برداری هوایی Zenmuse P1

 1. دست یابی به دقت بدون GCP نقاط کنترل زمینی (۳ سانتی متر به صورت افقی / ۵ سانتی متر به صورت عمودی)
 2. راندمان و بازده بالا (پوشش ۳ کیلومتر مربع ۳۰۰ هکتار در هر پرواز)
 3. سنسور فول فریم ۴۵ مگاپیکسلی در نتیجه پرواز در ارتفاعات بالاتر و افزایش سرعت انجام پروژه
 4. استابلایزر سه محوره دقیق و ضبط هوشمند تصاویر دقیق و مسطح
 5. گلوبال شاتر مکانیکی و سرعت شاتر ۱/۲۰۰۰ ثانیه
 6. همگام سازی به کمک TimeSync 2.0 در حد میکرو ثانیه
کوادکوپتر ماتریس 300 RTK دوربین فتوگرامتری با ربات پرنده زنمیوس پی 1

دوربین زنمیوس پی ۱ ابزار حرفه ای با کارایی فوق العاده برای نقشه برداری هوایی

دوربین P1 شامل یک سنسور فول فریم ۴۵ مگاپیکسلی و Low Noise با حساسیت بالا است که می تواند با هر پرواز هر ۰٫۷ ثانیه عکس بگیرد و ۳ کیلومتر مربع در حدود ۳۰۰ هکتار را پوشش دهد.

تصویر گرفته شده با ماتریس 300 و دوربین زنمیوس پی 1
خروجی نقشه برداری هوایی با پهپاد ماتریس ۳۰۰

دقت قابل توجه Zenmuse P1 در نقشه برداری هوایی با پهپاد

دوربین Zenmuse P1 مجهز به یک گلوبال شاتر مکانیکی و سیستم کاملاً جدید TimeSync 2.0 است که هماهنگی میان ماژول ها را در حد میکروثانیه تنظیم می کند، در نتیجه این امکان فراهم می شود تا داده های دقیق سانتی متر همراه با موقعیت واقعی و دقیق با فناوری تصحیح خطا ضبط شود.

کوادکوپتر Matrice 300 RTK در حال پرواز و تصویربرداری هوایی

تطبیق پذیری قوی و دقت بالا در دوربین فتوگرامتری هوایی P1

به لطف وجود یک گیمبال یا استابلایزر ۳ محوره یکپارچه و قابلیت نصب لنزهای ۲۴ و ۳۵ و ۵۰ میلی متر و ویژگی منحصر بفرد Smart Oblique Capture شما می توانید انواع مدل های دقیق ۲D دو بعدی، ۳D سه بعدی و جزئی را ایجاد کنید.

دوربین Zenmuse P1 مخصوص ماتریس 300 RTK برای نقشه برداری هوایی

دوربین Zenmuse P1  یک دوربین فول فریم ۴۵ مگاپیکسلی است. اندازه هر پیکسل ۴٫۴μm است و دارای قابلیت تصویربرداری با نویز پایین و حساسیت بالا برای افزایش بازده در عملیات روزانه است. با این دوربین می توانید هر ۰٫۷ ثانیه عکس بگیرید. در این دوربین از تکنولوژی TimeSync 2.0 برای هماهنگی و تراز کردن بین دوربین، سیستم کنترل پرواز، ماژول RTK و استابلایزر دوربین در سطح میکرو ثانیه استفاده شده است.

انواع لنزهای دوربین Zenmuse P1 برای فتوگرامتری

دوربین زنمیوس پی یک از سه نوع لنز ۲۴ و ۳۵ و ۵۰ میلیمتری با مانتینگ Dji DL پشتیبانی می کند. شاتر مکانیکی و قابلیت تنظیم سرعت شاتر دوربین تا ۱/۲۰۰۰ ثانیه از جمله ویژگی های این دوربین است.

ضبط هوشمند تصاویر زاویه دار در دوربین Zenmuse P1

به کمک این قابلیت شما می توانید ۷٫۵ کیلومتر مربع چیزی حدود ۷۵۰ هکتار را در یک روز کاری به کمک دوربین زنمیوز P1 پوشش دهید. با استفاده از قابلیت Smart Oblique Capture در برخی لحظات برای ضبط تصاویر و عکس های زاویه دار، گیمبال یا استابلایزر دوربین به طور خودکار می چرخد. در این دوربین به صورت هوشمند فقط عکسهای ضروری برای بازسازی لبه و کناره های منطقه پرواز گرفته می شوند و همین امر باعث افزایش سرعت و کارایی مراحل پس پردازش از ۲۰ تا ۵۰ درصد خواهد شد.

مدیریت هوشمند، سریع و ساده داده های اخذ شده از دوربین Zenmuse P1

نتایج و داده های اخذ شده از مسیرها و ماموریت های پروازی شما به صورت خودکار با نام مسیر یا ماموریت و زمان انجام آن پرواز مرتبط می شود. همچنین در یک مکان ذخیرسازی متمرکز و منظم، عکس های گرفته شده، داده های مربوط به GNSS و فایل های TimeStamps.MRK به صورت یکپارچه لیست خواهد شد. همچنین در این سیستم منطبق سازی اطلاعات حاوی metadate عکس ها همراه با پارامترهای اصلی دوربین و وضعیت RTK صورت می گیرد.

در ریموت کنترل هوشمند کوادکوپتر ماتریس ۳۰۰ RTK می توانید در هر لحظه، داده های موقعیت، تعداد تصاویر به دست آمده، مسیر و رن های پروازی و همچنین وضعیت RTK و دقت موقعیت را مشاهده کنید و بلافاصله کیفیت و صحت داده ها را پس از پرواز تأیید کنید.

پرواز با هدف تهیه ارتوموزاییک یا ارتوفتو

با استفاده از دوربین Zenmuse P1 ارتوموزاییک یا ارتوفوتو دوبعدی ۲D بدون نقطه کنترل زمینی GCP ایجاد کنید، این مدل برای برای انجام عملیات در سطح متوسط تا بزرگ مناسب خواهد بود.

انجام ماموریت های دقیق مدل سازی با دوربین Zenmuse P1

برای بازسازی و مرمت دقیق، بررسی های زمین شناسی، حفاظت از ابنیه تاریخی و میراث فرهنگی، حوزه علوم مهندسی و موارد دیگر، داده های تصویری با وضوح بسیار بالا از سطح عمودی یا مورب از فواصل مختلف و ارتفاع ایمن که بافت ها، ساختارها و ویژگی های خوب را به تصویر بکشد و بازسازی کند، نیاز است. با دوربین زنمیوز P1 می توان انواع ماموریت های پروازی با هدف مدل سازی دقیق را انجام داد.

تهیه مدل توپوگرافی سه بعدی با دوربین p1

بسیار راحت و سریع با اخذ تصاویر مورب از زاویای مختلف مطابق با الزامات مدل سازی سه بعدی در صنایع مختلف همانند مدل سازی برای برنامه ریزی های شهری و بررسی دقیق کاداستر در سطح سانتی متر انجام دهید.

انجام ماوریت های دقیق نقشه برداری بسیار سریع با دوربین P1

با استفاده از نرم افزار Dji Terra بسیار سریع و در لحظه، موقعیت و اطلاعات جغرافیایی مناطق وسیع را می توانید جمع آوری کنید تا تیم های زمینی بتوانند به سرعت در اتاق های کنترل با مشاهده این اطلاعات تصمیمات دقیق تری را اتخاذ نمایند.

فضاها و سناریوهای کاربردی دوربین Zenmuse P1

 1. انجام نقشه برداری توپوگرافی بدون نقاط کنترل زمینی GCP با مقیاس یک ۵۰۰ ام
 2. انجام نقشه برداری کاداستر به دقت سانتی متر
 3. استفاده در حوزه معماری، مهندسی و ساخت و سایز به اختصار AEC و نقشه برداری برای تهیه مدل دو و سه بعدی
 4. مدیریت منابع طبیعی (اندازه گیری، دسته بندی، تعیین مالکیت حوزه های آبی و جنگل ها)
 5. انجام تحقیقات زمین شناسی به دقت و به سرعت
 6. مدل سازی در فجایع و بلایای طبیعی همچون زلزله و … برای مشاهده سریع منطقه، تخمین خسارات و تصمیم گیری برای امداد و نجات

عرضه این محصول توسط شرکت نگاه آسمان همانند پهپادهای ماتریس ۳۰۰ RTK که توسط این مجموعه برای اولین بار در ایران انجام شد نیز آغاز شده است. در این خصوص می توانید با ما ارتباط برقرار نمایید.

نویسنده: محمد چیتگرها – آکادمی آموزشی نگاه آسمان
منبع

این مطالب رو هم پیشنهاد می‌کنیم ببینید

درباره نویسنده: محمد چیتگرها

فعال در حوزه پهپادهای غیر نظامی و مدیرعامل شرکت فناور بال گستر نگاه آسمان یکی از شرکت های فعال در حوزه تولید و عرضه انواع پهپادهای غیر نظامی در ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *