معنی و مفهوم CE و FCC در پهپادها

هواپیماهای بدون سرنشین و پهپادها، حاوی SRD مخفف Short Range Devices دستگاه ها یا تجهیزات مخابراتی و رادیویی برد کوتاه هستند. در هر پهپاد دو قسمت اساسی به نام های فرستنده یا ریموت کنترل و یک گیرنده وجود دارد. ارتباط میان این دو براساس سیستم رادیویی و معمولا باندهای فرکانسی ۲.۴ یا ۵.۸ GHz است.

پهپاد مخفف پرنده هدایت پذیر از دور

در مقررات اروپا پیش بینی شده که تجهیزات رادیویی باید دارای یک اعلامیه یا استاندارد انطباق و یا یک مارک CE باشد.
این مقررات در ایالات متحده آمریکا دارای استاندارد FCC و در مناطق دیگر همانند ژاپن و چین به ترتیب دارای استانداردهای MIC و SRRC است.
مقررات مربوط به دستگاههای بی سیم و کاربرد آنها از کشوری به کشور دیگر متفاوت است و ممکن است برای مثال دستگاههایی که در فروشگاه های یک کشور اروپایی به فروش می رسد و منطبق با استاندارد CE اتحادیه اروپاست در کشور دیگری خارج از این اتحادیه تداخل ایجاد کند.

تفاوت ما بین CE و FCC و معنای هر کدام؟

CE و یا FFC در واقع به معنی کمیسیون ها، تاییدیه ها یا گواهینامه ها و یا استاندارهای رادیویی و ارتباطی است. عبارت FCC مخفف Federal Communications Commission است. کمیسیون ارتباطات یا ارتباطی فدرال یک گواهینامه یا استاندارد تصویب شده در آمریکا است که وظیفه اش کنترل و تنظیم اصول استفاده از فرکانس های رادیویی برای اهداف ارتباطی، کنترل فرکانس و توان دستگاه های مخابراتی، ارتباطی و بی سیم است. و عبارت CE مخفف Conformité Européenne به معنی کمیسیون اروپا یک گواهینامه و استاندارد تصویب شده در اروپا با همان وظایف بیان شده است.

FCC استاندارد حاکم بر ایالات متحده آمریکا

CE استاندارد حاکم بر اتحادیه اروپا

MIC استاندارد حاکم بر کشور ژاپن

SRRC استاندارد حاکم بر کشور چین

در واقع استفاده از تجهیزات الکترونیکی و رادیویی همچون پهپادها در هر کشوری باید منطبق با استانداردها حاکم و تصویب شده در آن منطقه و یا آن کشور باشند و همچنین قرارگیری هر وسیله ی رادیویی در هر منطقه یا کشوری از آن استاندارد پیروی و تبعیت میکند.

استانداردهای CE و FCC در کشورهای مختلف جهان

بر طبق یک تقسیم بندی اروپا، اقیانوسیه، کره جنوبی، بخش هایی از آسیای جنوب غربی، هنگ کنگ، ماکائو از استاندارد CE سرزمین اصلی چین، تایوان، آمریکای شمالی، آمریکای جنوبی و بخش هایی از آسیای جنوب شرقی از استانداردFCC  پیروی میکنند.

روش تشخیص ما بین FCC یا CE در پهپادها

روش تشخیص ما بین استانداردهای رادیویی و تبعیت کردن تجهیزات الکترونیکی از آن در پهپادها از طریق سیستم GPS است. بدین معنی که در صورتی که پهپاد شما در منطقه ای باشد که از استاندارد CE تبعیت می کند  به صورت خودکار از طریق سیستم GPS پهپاد این منطقه شناسایی و در نتیجه از قوانین حاکم بر استاندارد CE تبعیت شده استفاده خواهد کرد.

قدرت تابش و ارسال سیگنال در پهپادها

در قسمت مربوط به مشخصات فنی هر پهپاد (حداقل در محصولات Dji)  یک آیتمی با نام Transmission Power یا EIRP وجود دارد. در این قسمت معمولا برای هر استاندارد رادیویی CE یا FCC یا MIC و یا SRRC میزان قدرت انتقال داده براساس dBm دسی بل نسبت به یک میلی وات بیان شده است. اگر در این قسمت دقت نمایید همیشه قدرت انتقال داده در استاندارد FCC بیشتر از استانداردهای دیگر است. پس در نتیجه بیشتر بودن قدرت انتقال ارسال داده در این استاندارد به افزایش برد پروازی در پهپادها در این استاندارد منتج می گردد.

تفاوت ما بین fcc و ce در پهپاد کوادکوپتر

لینک مشخصات کامل مویک مینی ۲

در کل سوئیچ و تشخیص بین استانداردهای CE و FCC براساس موقعیت و لوکیشن پروازی پهپاد است که از طریق ارتباط ماهواره ای یا همان GPS صورت می گیرد. برای مثال اگر شما پهپاد خود را در یکی از کشورهای اتحادیه اروپا و کشورهای دیگر هماهنگ با قوانین و استاندارهای این قاره پرواز دهید، سوئیچ یا تشخیص رادیویی براساس استاندارد CE خواهد بود و همان طور که در قسمت مشخصات پهپاد در قسمت Transmission Power یا EIRP می بینید برای مثال در این نوع پهپاد (مویک مینی ۲) در استاندارد CE قدرت یا توان EIRP عدد ۲۰ dBm عنوان شده که نسبت به مناطقی با استاندارد FCC که ۲۶ dBm عنوان شده است مقدار کمتری است و در نتیجه برد پروازی این پهپاد در مناطقی با استاندارد CE کمتر خواهد بود.

Transmission Power در استاندارد FCC قوی تر است. در نتیجه برد پروازی در این مناطق بیشتر است.

EIRP به چه معناست؟

EIRP مخفف Effective Isotropic Radiated Power یا Equivalent Isotropic Radiated Power به معنی قدرت یا توان تابشی یا تابش شده ایزوتروپیک موثر یا معادل و یا حداکثر میزان نیرویی است که می تواند از آنتن با توجه به طول آنتن و یا قدرت فرستنده تابانده شود.

نتیجه گیری در خصوص FCC و CE

با توجه به توضیحات بالا به راحتی می توانید از قسمت مشخصات مربوط به هر پهپاد یا کوادکوپتر از قسمت Transmission Power یا EIRP به صورت بسیار ریز و دقیق میزان قدرت و توان ارسال داده یا سیگنال در هر یک از فرکانس های ۲.۴ و ۵.۸ گیگاهرتز را مشاهده نمایید و همچنین در استانداردهای مختلف رادیویی در سراسر جهان برد پروازی پهپادها را بدست آورید.
پس در نتیجه پهپادها از نظر مدل براساس CE یا FCC تقسیم بندی نمی شوند و تنها این عبارات به معنای استانداردهای رادیویی حاکم بر مناطقی از جهان است که اگر پهپاد شما در هر منطقه متناسب با آن استاندارد قرار گیرد به کمک GPS از استاندارد حاکم بر آن منطقه تبعیت و پیروی خواهد کرد.

در ایران CE یا FCC؟

به صورت تجربی براساس تست های میدانی، رفتار پهپادها در ایران نشان دهنده تطابق براساس استاندارد CE است. همچنین ممکن است استانداردی خاص مشابه CE نیز حاکم باشد.

به زودی محتوای تکمیلی در خصوص این استانداردها در مویک مینی نیز منتشر می شود.

نویسنده: محمد چیتگرها

این مطالب رو هم پیشنهاد می‌کنیم ببینید

درباره نویسنده: محمد چیتگرها

فعال در حوزه پهپادهای غیر نظامی و مدیرعامل شرکت فناور بال گستر نگاه آسمان یکی از شرکت های فعال در حوزه تولید و عرضه انواع پهپادهای غیر نظامی در ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *