پهپاد جستجوگر هلال احمر خراسان شمالی

پهپاد امدادگر هلال احمر خراسان شمالی بجنورد

ما در سال ۹۹ و فصل پاییز توانستیم، استانداری خراسان شمالی را به جدیدترین کوادکوپتر های امدادی و نظارتی مجهز به دو نوع دوربین (تصویربرداری و دوربین حرارتی) تجهیز نماییم. تعداد پهپاد های تجهیزی ۶ عدد بود که ما بین تیم های امداد و نجات، مدیریت بحران و هلال احمر بجنورد استان خراسان شمالی پخش شد.

تیم یگان پهپادی هلال احمر خراسان شمالی در یک ویدیوی بازسازی شده، نقش و کاربرد پهپادها در عملیات های جستسجو و نجات و یافتن مصدومین و مفقودین در کوهستان را در قالب یک ویدیو به تصویر کشیده است.

در ویدیوی زیر یک دستگاه کوادکوپتر مویک ۲ اینترپرایز دوآل تولید شرکت بزرگ Dji از داخل هاردکیس خود بیرون آورده می شود، ملخ ها و باتری بر روی آن نصب می شود و همچنین ماژول بلندگو یا اسپیکر نیز در قسمت فوقانی دماغه پهپاد نصب می شود.

کوادکوپتر مویک ۲ اینترپرایز دوآل مجهز به دوربین RGB تصویربرداری هوایی با رزولوشن ۴K است و همچنین یک دوربین ترمال یا حرارتی نیز دارد. ربات پرنده توسط تیم آموزش دیده به پرواز در می آید و بعد از بازرسی و نظارت هوایی مصدوم را پیدا می کند.

از طریق اسپیکر یا بلندگو صدای تیم امداد به مصدوم میرسد و از مصدوم خواسته می شود که دستان خود را به معنی شنیدن پیام تکان دهد. (نکته: معمولا در کوهستان امکان برقرار تماس تلفنی وجود ندارد و این کوادکوپتر می تواند راه حل بسیار مفیدی برای ارتباطات در یک عملیات جستجو و نجات باشد.)

این کوادکوپتر علاوه بر ویژگی ای که در بالا به آن اشاره شد، می تواند مختصات سانحه را ثبت کند، همچنین می تواند به صورت مستند به برداشت عکس و فیلم بپردازد و همچنین می تواند از طریق دوربین ترمال و حرارتی در شب و روز نیز به یافتن مفقودین و مصدومین در کوهستان کمک کند.

یکی دیگر از ویژگی های mavic 2 enterprise dual ابعاد کوچک آن و بازوهای تاشونده آن است. یک تیم جستجو و نجات به راحتی می تواند این پهپاد را حمل و نقل نماید.

شرکت نگاه آسمان در یک همکاری مشترک تیم های امدادی، مدیریت بحران و هلال احمر خراسان شمالی را به جدیدترین پهپادهای جستجوگر و تصویربردار در پاییز سال ۹۹ تجهیز نمود. این شرکت علاوه بر تجهیز کلیه تجهیزات سفارشی را در محل (بجنورد – خراسان شمالی) طی یک جلسه آموزشی تحویل تیم پهپادی این استان داد.

آموزش خلبانی پهپاد هلال احمر خراسان شمالی
برگزاری دوره آموزشی خلبانی پهپاد دراستانداری خراسان شمالی توسط شرکت نگاه آسمان

هم اینک تیم های امدادی هلال احمر استان خراسان شمالی با آموزش و اشراف کامل با بهترین و کارآمدترین تجهیزات که ماحصل جلسات مشاوره ای انتخاب بهترین پهپادها بوده است در حال فعالیت هستند.

وجود و حضور پهپادها در کلاس کوادکوپتر می تواند بسیار راهگشا و مفید برای تیم های امدادی، هلال احمر، آتش نشان و مدیریت بحران باشد.

بازتاب خبر تجهیز هلال احمر خراسان شمالی به پهپاد در وب سایت جمعیت هلال احمر ج.ا.ا

این مطالب رو هم پیشنهاد می‌کنیم ببینید

درباره نویسنده: محمد چیتگرها

فعال در حوزه پهپادهای غیر نظامی و مدیرعامل شرکت فناور بال گستر نگاه آسمان یکی از شرکت های فعال در حوزه تولید و عرضه انواع پهپادهای غیر نظامی در ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *