دوره نقشه برداری با پهپاد های فانتوم و مویک شرکت Dji در آبان ۹۹ برگزار شد

دوره نقشه برداری با پهپاد در شرکت نگاه آسمان

در آبان ماه ۹۹ فرصتی دست داد تا در یک محیط تخصصی اقدام به برگزاری یک دوره نقشه برداری هوایی با پهپاد با محوریت کوادکوپترهای شرکت Dji بپردازیم. در این دوره از دو مدل مویک ۲ پرو و فانتوم ۴ پرو برای استفاده در حوزه فتوگرامتری و نقشه برداری هوایی استفاده شد.

چرا از مویک ۲ پرو و فانتوم ۴ پرو در نقشه برداری هوایی استفاده می شود؟

کوادکوپتر مویک ۲ پرو و کوادکوپتر فانتوم ۴ پرو پیش از این در کاربردهای تصویربرداری هوایی استفاده شده است. اما امروزه به دلیل داشتن دوربین با سایز سنسور ۱ اینچی و قابلیت عکسبرداری ۲۰ مگاپیکسلی، داشتن شاتر مکانیکی در مدل فانتوم ۴ پرو، سایز کوچک و راحتی در حمل و نقل، قیمت پایین تر نسبت به دیگر پهپادهای مورد استفاده در حوزه نقشه برداری هوایی، داشتن استابلایزر سه محوره و عکسبرداری با کیفیت قابل قبول، قابلیت برنامه ریزی و پرواز بر روی مسیرها و رن های پروازی مشخص و خودکار و … در حوزه فتوگرامتری و نقشه برداری هوایی به تعداد زیاد استفاده می شود.

معرفی دوره نقشه برداری هوایی نگاه آسمان

این دوره طی سه روز در فضای استاندارد با اتاق کنفرانس مجهز به تلویزیون، ویدیو پروژکتور، تهویه مناسب، تخته وایت پورت، صندلی های مناسب دارای جا دستی و فضا باز استاندارد پهناور برای پرواز تمرینی، پرواز با قابلیت تعریف مسیر و رن پروازی در خارج از تهران در فاصله ۱۰ کیلومتری برگزار می گردد. در طه سه روز از عزیزان در رستوران محل برگزاری به صورت کامل پذیرایی می گردد تا شرکت کنندگان بدون هیچ گونه مشکلی به یادگیری موارد آموزشی بپردازند.

مدرسین دوره فتوگرامتری پهپاد مبنا

مدرسین دوره نقشه برداری هوایی با پهپاد آقای محمد چیتگرها دانش آموخته مهندسی مکانیک و فعال با سابقه پهپادهای غیر نظامی و آقای مصطفی کرمی دانش آموخته کارشناسی ارشد فتوگرامتری دانشگاه خواجه نصیر تشکیل داده بودند که در سه روز و مجموعا ۲۴ ساعت مطالب و موارد آموزشی را به شرکت کنندگان در این دوره ارائه دادند.

محل برگزاری دوره نقشه برداری هوایی با پهپاد در تهران
مهندس کرمی در حال تدریس اصول فتوگرامتری در روز اول

سرفصل های دوره آموزشی نقشه برداری با پهپاد

در روز نخست این دوره آموزشی به موضوعاتی از قبیل پهپادها، کاربرد نقشه برداری هوایی و معرفی متداول ترین پهپادهای مورد استفاده در حوزه نقشه برداری هوایی، معرفی تخصصی پهپادهای دی جی آی و کاربرد آنها در نقشه برداری هوایی، آموزش نرم افزار Dji Go 4 و همچنین آموزش میدانی پرواز و خلبانی پهپادها و … پرداخته شد.

همچنین در رور نخست در رابطه با اصول فتوگرامتری پهپادها نیز صحبت شد.

در روز دوم دوره نقشه برداری هوایی با پهپاد در رابطه با نرم افزار های تعریف رن پروازی و برداشت تصاویر مورد نیاز صحبت گردید و کارآموزان علاوه بر آموزش مباحث تئوری در فضای باز استاندارد به پرواز و برداشت تصاویر پرداختند.

در روز آخر دوره فتوگرامتری پهپاد مبنا در خصوص نرم افزارهای پردازش تصویر Agisoft Metashape صحبت گردید و در نهایت در یک پروژه عملی کارآموزان نسبت به انجام یک پروژه عملی اقدام به کار با GPS و زدن نقاط کنترل زمینی، پرواز پهپاد و برداشت تصاویر و در نهایت پردازش و دریافت خروجی های متعدد اقدام نمودند.

برگزار کننده دوره آموزشی فتوگرامتری با پهپاد Dji

دوره سه روزه نقشه برداری هوایی با پهپاد به میزبانی شرکت نگاه آسمان با بهترین امکانات جانبی اعم از فضای استاندارد تئوری و عملی برگزاری دوره آموزشی، در دسترس بودن فضای آموزشی و تمرین کارآموزان، پذیرایی مناسب در طول برگزاری دوره آموزشی و همچنین امکانات استاندارد آموزشی شامل انواع ربات های پرنده برای تمرین کارآموزان و … برگزار گردید.

آموزش خلبانی و پرواز با کوادکوپتر فانتوم در دوره نقشه برداری هوایی
توضیحات اولیه و مقدمات پرواز در فضای باز استاندارد محل برگزاری دوره

طبق ارزیابی صورت گرفته و نظرسنجی انجام شده از کارآموزان میزان رضایت و مفید بودن دوره از عدد بین ۰ تا ۲۰ براساس معیارهایی همچون کافی بودن زمان برگزاری دوره، نحوه و کیفیت برگزاری دوره، کیفیت محل برگزاری دوره، کیفیت پذیرایی، کیفیت ارائه مباحث و تسلط مدرسین در ارائه مطالب آموزشی و … به عدد قابل توجه ۱۹ منتج گردید.

این مطالب رو هم پیشنهاد می‌کنیم ببینید

درباره نویسنده: محمد چیتگرها

فعال در حوزه پهپادهای غیر نظامی و مدیرعامل شرکت فناور بال گستر نگاه آسمان یکی از شرکت های فعال در حوزه تولید و عرضه انواع پهپادهای غیر نظامی در ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *